Sürekli ya da Beç Plentler: Doğru Seçimi Yapmak?

Nasıl seçersiniz?

CONTINUOUS vs BATCH Asphalt plants
Girişimci için bir asfalt plenti satın alma kararı vermesi gerektiğinde, en ideal model ve konfigürasyon seçiminde yardımcı olması adına kararı üreticiye bırakması doğru bir tercih olabilir.
İlk seçim 2 farklı sistem göz önünde bulundurularak yapılmalıdır: sürekli mi beç tipi mi? Bu iki üretim yönteminin her birinin sağladığı avantajlar nelerdir?
Cevap şu ki ideal bir seçenek yoktur. Her şantiye ve her iş için farklı bir çözüm vardır. Yani seçim, diğer tüm faktörlerin dikkatli bir şekilde analiz edilmesine ve üretilmesi gereken ürünün tipine göre değişiklik gösterir. Marini’nin burada oynadığı rol ise, müşterilerinin en iyi seçimi yapmasında onlara rehberlik etmektir.

Beç tipi plentler

Batch Asphalt PlantBeç tipi asfalt plentleri dünyada en yaygın kullanılan asfalt plenti tipidir ve popülaritesi yüksek kalite ve maksimum esnekliği garanti etmesine dayanmaktadır. Beçler üretimin tipine göre değişiklik gösterebilir: tüm bileşenler ayrı ayrı tartılıp dozajlandıktan sonra, her 40-50 saniyede bir tam beç üretilmektedir.
Bu tür plentler, aynı anda bir kaç müşteri için üretim yapan üreticiler için en uygunudur. Çünkü yüksek kalite standardından ödün vermeden üretim özellikleri kolayca değiştirilebilir.

Sürekli Karışım Plentler

Continuous Asphalt PlantSürekli karışım plentlerde üretim döngüsü duraksamadan ve beçlere ayrılmadan sürekli olarak devam eder. Malzemelerin kurutma ve karıştırma işlemlerini aynı anda yapan dryer drum içinde gerçekleşir.
Karıştırma kulesinde her hangi bir elevatör bulunmadığından dolayı tüm sistem kayda değer ölçüde basitleşmiş ve buna bağlı olarak bakım masrafları azalmıştır.
Eleğin olmaması, üretim döngüsünün başlangıcında, agregaların dryer’e yüklenmesinden önce ve dryerden asfalt olarak boşaltılmasından önce kesin kontroller yapılmasını gerekli kılmaktadır.

Agrega tartımı

Her iki plent tipinde de, üretim döngüsü agregaların genel olarak hacimsel olarak ölçüldüğü soğuk silolarda başlar; eğer gerekirse ölçüm için tartım bandı ile donatılabilir.

İşlenmemiş agregaların toplam ağırlık kontrolü, iki farklı plentte, üretim döngüsü aşamalarına göre değişiklik gösterir. Sürekli plentlerde, nemli agregalar dryer druma aktarılmadan önce suyun ağırlığının çıkartılmasına olanak sağlamak için nem miktarının manuel olarak ayarlandığı besleme bandı bulunmaktadır. Bu yüzden agregalardaki, özellikle kumdaki, nem miktarının sürekli olarak sıkı laboratuvar testleri ile gözlemlenmesi çok önemlidir.
Beç tipi plentlerde agregaların ağırlığı miksere gönderilmeden önce ölçülür. Bu yüzden Tartım Bunkeri’ndeki tartım değeri nem ve hava durumu gibi değişkenlerden etkilenmez.
Buna ek olarak beç tipi plenterde eleğin varlığı, bitmiş ürünün kalitesini daha istikrarlı olmasını sağlamak için, karıştırma süreci öncesi malzeme seçiminde daha fazla kesinlik anlamına gelmektedir. Bu sayede, büyük agrega parçalarının kum bunkerine gitmesi ya da agrega tedariğinde tutarsızlıklar gibi hatalar da önlenmiş olur.
Bu sebepten dolayı, asfalt üretimi için gerekli olan ciddi ve katı kontrol yöntemleri uygulamayan taş ocaklarının bulunduğu birçok ülkede beç tipi plentler bir zorunluluktur.

Bitüm tartımı

Beç tipi asfalt plentlerinde bitüm, tartım kantarındaki haznelere yerleştirilerek tartılır. Bilgisayar sistemi, doğru miktarda agreganın miksere gittiğinden, istenilen özelliklere göre hesaplandığından ve agregaların ağırlığından kesin olarak emin olur.
Sürekli tip asfalt plentlerinde ölçüm genellikle hacimsel olarak besleme pompasına bağlı bir litre-ölçüm cihazı tarafından yapılır. Alternatif olarak, düzenli şekilde temizlik gerektiren modifiye bitüm kullanımı tercih edildiyse, kütle-ölçer de kullanmak mümkündür.

Filler tartımı

Beç tipi plentlerde, fillerin ağırlığı geri kazanılmış filler ve ilave filler olarak ayrı ayrı filler kantarında tartılır, böylece tartım işlemi büyük bir kesinlik ile yapılmış olur. Filler daha sonra kendi helezon konveyörü ya da yer çekimi sayesinde miksere gider.
Sürekli plentlerde ölçüm sistemi hacimsel olmaktadır.

Karıştırma

Beç tipi plentlerde mikserin çift kollu papuçlara sahip oluşu karıştırma kalitesinin sürekli plentle karşılaştırıldığında hiç süphesiz çok daha iyi olduğu anlamına gelmektedir. Bu özellik, yüksek seviyede kalite kontrolü gerektiren “özel ürünler” (gözenekli asfalt, spittmastik, yüksek GDA içeriği, v.b.) ile çalışılacağı zaman ayrıca önemlidir. Ek olarak, “forced mixing” yöntemi kullanıldığında, üretilen malzemenin tipine göre karıştırma süresi uzatılabilir ya da kısaltılabilir, dolayısı ile karıştırma kalitesi çeşitlilik göstermektedir. Diğer taraftan, sürekli plentlerde karıştırma süresi her zaman sabit kalmalıdır.

Son karar

con-vs-batch

Doğal olarak karar müşteriye bırakılır ama genel anlamda çözüm bu şekillerde bulunabilir:
Beç Tipi Plent – esneklik, farklı müşterilerle çalışma ve özel formül kullanımı gerekli olduğunda.
Sürekli Karışım Plent – düşük işletme maliyeti ve sürekli üretim yapmak istenildiği durumlarda ve tabiki agregalarda sabit bir kalite olduğu sürece.

Daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın +90 312 386 33 22 veya bize iletişim bilgilerinizi bırakın biz size ulaşalım:

Adınız

Şirket Adı

Email

Telefon

Mesajınız

Devam etmek için kişisel bilgilerinizin kullanımını onaylamalısınız.