MARINI ENDURANCE

Özellikle yüksek sıcaklıklarda mekanik ve kimyasal degregasyona
maruz kalan plent parçalarının yüzey aşınmalarını azaltmak için müşterilerimize MARINI ENDURANCE özel aşınma önleyici sac kaplamamızı kullanmalarını öneriyoruz. Böylece bakım ve tamirat masraflarını ciddi anlamda azaltan ve plent ömrünü uzatan sonuçlar elde edilebilmektedir.

Aşınma ne anlama gelmektedir?

Bilindiği üzere aşınma, iki katı yüzeyin birbirine temas etmesi ve bağıl hareket halinde olması sonucunda ortaya çıkan bir olgudur. Bu olguyu ortaya çıkaran bir çok etken vardır ve plentlerimizde en çok karşılaştığımız problemlerden biri de bu aşınmaların ve yarılmaların üretim sürecini aksatmasıdır.

Sıyırma

Agrega/GDA (aşındırıcı malzemeler) bulundukları haznelerde serbest halde hareket etmektedirler ve daha az sertlikte bulunan yüzeylerle sürekli olarak temas ederek, sertliklerinden dolayı levhaların yüzeylerini kazıyıp kalınlıklarını azaltmaktadırlar.

Darbe aşınması

Agregalar, yüzeylere rastgele açılardan çarparak mikroçatlaklara ve deformasyona sebebiyet vermektedirler. Bunun sonucu olarak metal yorgunluğuna dayalı yüzey zayıflamaları ortaya çıkar.

Aşınma ve yarılma olaylarının birlikte olmasından dolayı yüzeylerin kalınlıklarında kayda değer bir düşüş yaşanmaması için bu kısımlar agregalardan daha sert bir materyalden yapılması gereklidir. Yüzeyler sertleştikçe, aşındırıcı materyalin yüzeyi aşındırması daha zor hale gelir ve böylece aşınma ve yarılma oranları iyice düşer.
Aşınmaya etki eden bir diğer önemli faktör ise materyalin çarpma açısıdır. Başka bir deyişle aşındırıcı gövdenin hareket yönü ve levhanın yüzeyi arasındaki açıdır. MARINI şutlarının (chute) eğimli tasarımları sayesinde içerisinde malzeme birikimine izin vermez ve maksimum malzeme akışına olanak sağlar.

Aşınmaya maruz kalan plent parçaları

30 yıllık deneyimimiz ve müşterilerimizle aralıksız sürdürdüğümüz diyaloğumuz sayesinde, MARINI teknisyenleri yıpranmaya en çok maruz kalan, daha fazla müdahale gerektiren ve sıkça bakıma ihtiyaç duyan parçaların döküş şutları ve plentin ana bileşeni olan mikser olduğunun bilincindedir. Bu plent parçaları genel olarak HARDOX ile kaplanmaktadır. Fakat şartlar daha da zorlaştığında müşterilerimize MARINI ENDURANCE kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

 

MARINI ENDURANCE nedir?

MARINI ENDURANCE, karbon sac plakaların yüksek yoğunluklu kromium karbür alaşım ile lehimlenerek kaplanmasından oluşmaktadır. Bu yöntem yıpranmalara karşı direnci büyük ölçüde artırmaktadır ve dahası bunu çok yüksek sıcaklıklarda, malzeme akışını etkilemeden ve maliyetleri arttırmadan yapabilmektedir.
e
Kalınlık (6mm ya da 12mm aralığında olabilir), plentin istenilen ömre sahip olmasını garantilemek için, optimumda tutulmuştur. Çelik temel, plent parçalarının işlevlerini yerine getirebilmek için gerekli mekanik özellikleri sağlamaktadır.
Yani bu yatırım, benzer çalışma koşullarına bakıldığında klasik aşınma önleyici malzemelere kıyasla bakım masraflarında 6 kat daha fazla tasarruf sağlamaktadır.
MARINI plentlerindeki standart levhalar üzerinde kullanılan HARDOX’un sertliği daha fazladır ve hatta inşaat çeliğinden bile daha serttir. MARINI döküş şutlarını koruyan HARDOX plakaları en az 400 BH’dir. MARINI ENDURANCE ise HARDOX’un ve ya diğer inşaat malzemelerinin aksine çok yüksek sıcaklıklarda bile 600 BH sertlikte kalabilmektedir.

Bu çözüm tüm plentler için büyük avantajlar sağlamaktadır. Plentin çalışmadığı süreden ve zarar görmesinden kaçınmak isteyen ve de aşağıdaki durumlar altında çalışmak zorunda olan girişimciler için mutlak bir gereklilik haline gelmiştir:

  • Yüksek seviyede aşınma ve yarıklara sebep olabilecek sert materyaller ile (örn: bazalt taş),
  • GDA ile ve de özellikle malzemenin şeklinin ve kesin yapısının bilinmediği üretim süreçlerinde. GDA plent için yüksek seviyede yıpratıcı olabilmektedir. Malzeme akışını hızlandırmak için genellikle döküş şutları ısıtılmaktadır fakat bunun aynı zamanda yüzeylerin sertliğini azalttığı da bilinmektedir. Bu yüzden MARINI, eğer GDA kullanılacak ise boşaltım kapaklarını ısıtmak için, MARINI ENDURANCE plakaları ile birlikte tam donanımlı bir rezistans kiti kullanmaktadır.

Hızlı ve kolay kurulum için civata değişimlerinin yapılacağı plakaların üzerinde fabrikasyon boşluklar bulunmaktadır. MARINI ENDURANCE kit’ini plent ile birlikte almak mümkün olduğu gibi plent satın alındıktan sonra her hangi bir zamanda da plente eklenebilmektedir.

Bazı uygulama örnekleri:

Daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın +90 312 386 33 22 veya bize iletişim bilgilerinizi bırakın biz size ulaşalım:

Adınız

Şirket Adı

Email

Telefon

Mesajınız

Devam etmek için kişisel bilgilerinizin kullanımını onaylamalısınız.